Yükleniyor

Dezenfeksiyon, cansız maddeler üzerinde bulunan hastalık yapıcı diğer adıyla da patojen mikroorganizmaların yok edilmesidir. Bir diğer ifadeyle dezenfeksiyon ile bir cisim hastalık yapıcı etkenlerden arındırılır. Bu amaçla kullanılan kimyasal maddelere dezenfektan denir. Bakteri sporları dezenfeksiyon düzeyine göre azalır. Dezenfektanlar ancak uzun süreli tesir yaptıklarında ve ileri düzeyli olanları kullanıldığında sporları öldürebilir.
 
Hastalık etmenlerini ortadan kaldırmanın bir çok yolu vardır. Isıl işlemler ya da ışın işlemleri bunlardan bir kaçırır. Bu yöntemler kimyasal kullanarak yapılan dezenfeksiyona göre hem çok yorucu hem de aşırı maliyetlidir. Hatta bazı elektrik süpürgelerinin özel filtrelerle de yapılır ama maliyetleri yüksek.

Günlük yaşantımızda yaşadığımız ortamlarda myte, bakteri, mantar ve virüsler bulunmaktadır ve sayıları milyonlarladır.

Özellikle spor salonlarında insanlar aynı ekipmanları kullanmak zorundadır. Kuluçka dönemindeki virüsler kolaylıkla bir insandan başkasına geçebilmektedir. Biyo Safe olarak Dünya Sağlık Örgütü (WHOPES) onaylı dezenfektan ürünler ile spor salonları, gym, pilates salonları, ev ve iş yerlerinizi dezenfekte ediyoruz.

Dezenfeksiyon ortamdaki bakteri, virüs, fungus, myte gibi hastalık etmeni olan ve ya olmayan canlıların yok edilmesidir. Birçok yöntemi olmakla birlikte kimyasallarla dezenfeksiyon da en fazla kalıcılık sağlayan yöntemlerden biridir. Bu yıl nükseden H1N1 (domuz gribi) için ise en etkili çözüm yoludur. Hastahanelerde çeşitli kimyasallar uygulanarak yapılan bu işlemi evlerde yapmakta sağlığınız açısından önemlidir.

DEZENFEKTANLAR VE DEZENFEKSİYON İŞLEMİ
Dezenfeksiyon işlemi ise zararlı mikroorganizmaların kimyasallarla yok edilmesidir. Biyosafe bünyesinde dezenfeksiyon işlemleri profesyonelce uygulanmakta olup kollaidal gümüş ve hidrojen peroksit kullanılmaktadır. Çocuklar mikrobiyal hastalıklara ergin bireylerden daha hassastırlar ve çocuklarda yüksek ateş, kusma, ishal gibi belirtilerle kendini göstermektedir.
Dezenfeksiyon işleminden önce sterilizasyondan bahsetmek daha doğru olacaktır. Sterilizasyon ortamda bulunan zararlı veya zararsız mikroorganizmaların yok edilmesi işlemidir diyebiliriz kısaca. Günümüzde 3 şekilde yapılmaktadır; ısıl işlemlerle: uht sütler, süt fabrikalarında kullanılan sterilizasyon işlemleri örnek gösterilebilir; mekanik işlemlerle yapılan sterilizasyon: nano partiküllerle yapılan sterilizasyon veya vortex denen çok hızlı aletlerle döndürülerek yapılan sterilizasyondur; kimyasal işlemlerle yapılan sterilizasyon; evlerimizde kullanılan sabun, deterjan, çamaşır suyu; hastahanelerde kullanılan etanol; ilaçlama firmamızın kullandığı hidrojen peroksit ve kolladial gümüş karışımı vb. ürünlerle yapılan sterilizasyon işlemleridir.


Mikrobiyal hastalıklar genellikle çocukların ortak olarak kullandığı havuz, park, otellerdeki ve sahillerdeki şezlonglar gibi eşyalardan çok rahatlıkla birbirine geçmektedir. Eğer bir çocukta bile belirtiler varsa hiç vakit kaybetmeden dezenfeksiyon işlemi yapılmalıdır.